Rzeźby w kawałkach drewna

Niewątpliwie sztuka posiada sporo twarzy. Lecz jedną z nich jest rzeźba. Naturalnie rzeźby Olszańska towarzyszą ludziom od zarania dziejów. W pierwszej chwili były to prymitywne rzeźby wytwarzane w skalnych odłamkach. W dalszej kolejności, gdy wynaleziono narzędzia ręczne, rzeźby zaczęły powstawać w kawałkach drewna.

Aktualnie po latach nie wiele w tej kwestii uległo zmianie. Z reguły rzeźba wytwarzana jest w wielkim i twardym kawałku drewna. Mało tego żeby mogła zostać stworzona, wykorzystuje narzędzia ręczne. Na pewno najistotniejsze z nich to dłuto oraz młotek. Wszak rzeźbiarz, wykorzystując swoje umiejętności, rozpoczyna rzeźbienie w drewnie, nadając mu stopniowo upragniony kształt.

Jest to proces czasochłonny i wymagający wiedzy i doświadczenia. Ważne jest również to, aby rzeźba była wykonana z wysoką precyzją, stąd istotny jest stan techniczny narzędzi. Oczywiście muszą one prezentować niezwykle dużą jakość wykonania, a jednocześnie być wygodnymi w użytkowaniu. Bez wyjątku, wszystkie te kwestie mogą być trudne do zrealizowania, kiedy nie posiadamy wiedzy o doborze narzędzi do drewna, a również nie poświęcamy sporo czasu na ćwiczenie rzeźbienia na małych kawałkach drewna wszelkiego rodzaju.

This entry was posted on 27 stycznia 2016, in KULTURA. Bookmark the permalink.