Użycie wydruku na tkaninie

 Przez sporo lat wykonywanie nadruków na tkaninach było mocno ograniczone do jednej technologii – sitodruku. Mimo że sitodruk nadal jest używany i umożliwia on uzyskiwać faktycznie wysokiej jakości nadruki, to jednak ta metoda najlepiej sprawdza się przy wysokich nakładach. Rzec można, że jest to związane ze stosunkowo wysokimi wydatkami uruchomienia produkcji. Rozwiązanie tego problemu pojawiło się wraz z wynalezieniem techniki cyfrowego druku na tkaninach. 

 Pytanie – jak wykonuje się druki na tkaninie przy  pomocy technologii cyfrowych? Jedną z postaci takiego druku jest druk DTG, zaliczany do technik druku bezpośredniego. Bowiem w projekcie graficznym buduje się projekt nadruku. W specjalnej drukarce, zaś właściwie ploterze, umieszczona zostaje rozłożona na płasko koszulka. Urządzenie drukujące posiada ruchomą głowicę. Zasada działania przypomina nieco standardowe drukarki atramentowe, z tą różnicą że stosowane są całkowicie inny typ tuszów, jakie wnikają we włókna tworzywa oraz zachowują wielką odporność na pranie czy też ścieranie. Tak więc druk cyfrowy na bawełnie działa bardzo odporny przez sporo miesięcy, zaś sama koszulka być może cieszyć nas w późniejszym okresie dłużej.

Profesjonalny druk flag: http://textileprint.pl 

Dzisiaj technologie drukarskie poszły jak wiadomo o krok dalej i możliwe stało się drukowanie na większych rozmiarach materiałów. Druk na płótnie znajduje się tego znakomitym przykładem. Powstaje on przy użyciu wielkich ploterów. Przykładem zastosowania takiego druku jest  druk na bannerach reklamowych, żaglach bądź siatkach zabezpieczających rusztowania, w czasie tworzenia prac budowlanych czy remontowych. Nośniki owe zagwarantują bardzo wielką powierzchnię reklamową, na skutek czego są widoczne z dużych odległości, natomiast umieszczone na nich nadruki swoimi rozmiarami dobrze przyciągają uwagę i wzrok postronnych obserwatorów. Naturalnie druki na materiale o większych rozmiarach istnieją już o wiele bardziej skomplikowane do zrobienia czy też wymagają tego, aby drukarnia dysponowała zarówno nowoczesną technologią, jak także miała wystarczającą powierzchnię magazynową do przechowywania gotowych wydruków, jak także czystych rulonów z materiałem przeznaczonym ledwie co pod zadruk.